Cascade and Paintbrush Canyon Loop Trail - 2 dny v Grand Tetonu

Zobrazit pro tiskZobrazit pro tisk
Mapa: 

Grand_Teton_15.jpgCascade and Paintbrush Canyon Loop Trail měří zhruba 30 kilometrů (19.4 mil). Pokud byste jej chtěli zvládnout za jeden den, budete opravdu hodně zapocení. Trek je poměrně náročný na stoupání a klesání. Proto je lepší si rozložit trasu do dvou dní a užít si krásy, které tyto překrásné hory nabízejí.

Národní park Grand Teton leží v severozápadní části státu Wyoming. Jeho známějším sousedem je asi hodinu jízdy vzdálený park Yellowstone. Už před vjezdem do parku Vás uvítá výhled na masiv nápadně připomínající alpský. Pod pásmem skalnatých hor leží krásná a průzračně čistá jezera. Možností trekování je tu opravdu dost ať už pro jednodenní nebo vícedenní výlety.

Registrace na trek a průvodní oficiality
Pokud ovšem chcete jít vícedenní výlet, je nutné se registrovat v některé z kanceláří správců (rangers) parku. Registrace není nic složitého a zabere okolo pěti minut. Výměnou za oněch pět minut získáte plastový medvědo-těsný box na ochranu potravin či kosmetiky a neocenitelné rady na cestu. Zároveň si Vás správce zapíše do registru aby měl přehled o počtu obsazených míst v horských kempech. Mně se návštěva rangera opravdu vyplatila, protože jsem měl utkvělou představu, že na kempovacích místech teče alespoň pitná voda. Pokud máte podobnou představu tak na ni rychle zapomeňte. Všude tu sice je nepřeberná spousta říček, potůčků a bystřin, ale díky zde žijící zvířeně jsou toky plné prvoka Giardia lamblia, který dokáže pořádně zavařit Vašim střevům.

A tak pokud nechcete strávit více než týden v místním nemocničním zařízení, budete vodu muset buď filtrovat mechanicky a nebo desinfikovat chemickou cestou. Převářet vodu prý taky nemusí být dostatečné, protože teplota nemusí údajně zlikvidovat vajíčka onoho roztomilého zvířátka. Vzhledem k tomu, že jsem s tím opravdu nepočítal a nést si vodu na třídenní trek v tomhle vedru je téměř nemožné, musel sem vzít zavděk tím, co nabídl místní „general store“ tedy obchod se vším možným. Po dlouhém váhání jestli utratit $20 za vodní filtr nebo $6 za desinfekční tablety jsem se rozhodl pro tablety. Byla to chyba, ale o tom až později.

Rozhodnete-li se absolvovat trek bez registrace, musíte počítat s poměrně vysokým rizikem a peněžní pokutou. Správa parku si přírodu opravdu hlídá a rangeři pravidelně procházejí treky. My jsme během výletu narazili na protijdoucího rangera hned dvakrát.

Je třeba se bát medvědů ?
Z medvědů se přiznám jsem měl docela strach nicméně neopodstatněný. Riziko napadení medvědem je velmi nízké. Vesměs to záleží na Vašem chování v divočině. Podle pokynů parku byste měli být hluční a nahlas diskutovat, aby medvěd o Vašem příchodu věděl a plaše se ztratil mezi stromy. Jedni z mála protijdoucích lidí nás upozorňovali na medvěda asi o 300 metrů dále, ale když jsme ono místo navštívili o pár minut později, černý medvěd byl pryč. Nejspíše jej ony dvě slečny vyděsily a on utekl.

Asi nejpravděpodobněji se můžete setkat s medvědem ve spánku, když svým výborným čichem objeví ve Vašem stanu zapomenuté potraviny. Proto se opravdu ubezpečte, že všechno co alespoň trochu zavání potravinami nebo kosmetikou (včetně nádob na vodu), je minimálně 50 metrů od stanu abyste měli klidné spaní. Medvěd má prý čich až sedmkrát citlivější než lovecký pes a vyčmuchat pro něho zubní pastu není žádný problém.

Výstup k Holly lake
Cesta začíná na parkovišti u jezera Jenny Lake. Je dobře značená, takže i s vytištěnou mapkou z internetu není problém trek absolvovat (což byl náš případ), i když bych to nedoporučoval.

Zhruba první dva kilometry kopírujete břeh jezera po pěšině značené jako Jenny Lake Trailhead. V některých mapách je označená také jako String Lake Trailhead . Za rozcestníkem String Lake Trailhead a Paintbrush canyon po dřevěném mostě překročíte řeku spojující jezera Jenny lake a Leigh lake (pokud odbočíte na Paintbrush canyon) a za pár desítek metrů začíná mírné stoupání.

Po 2,5 kilometrech (1.6 mil) uhnete doprava na Paintbrush CanyonTrail a máte před sebou dalších 7,3 km (4,6 mil) k jezeru Holly Lake. Velká část cesty k jezeru jde lesem, ale nebojte se o výhledy rozhodně nebude nouze. Vždycky jednou za čas se vám stromy rozestoupí a poskytnou tak krásný pohled na modrá jezera. Samotný Paintbrush canyon je obklopen vysokými skalními hřebeny, jejichž barva nádherně kontrastuje s oblohou a barvou lesa. Jednou z bylin na malých loučkách, které budete míjet, je Indian Paintbrush, podle které kaňon dostal jméno.

Zhruba v polovině cesty k jezeru začne prudší stoupání. Odměnou za jeho zdolávání mohou být krásné výhledy na jezera a kaňon pod vámi. Po několika upocených kilometrech se les před Vámi otevře do sluncem prohřáté louky a za pár vteřin se už kocháte pohledem na samotné jezero. Na březích jezera je značené tábořiště (campground), ale v té době kdy jsem tam byl já bylo zavřené z důvodu znovuobnovení růstu přírody. Pokud jste se rozhodli shodit svůj batoh zde, nezoufejte. Necelý kilometr po pěšině směrem vzhůru je další tábořiště. Nejste sice přímo na břehu jezera, nicméně je odsud na jezero pěkný výhled a k jeho břehům to opravdu není daleko. Turistům, kteří jdou rádi klidným tempem a obdivují výhledy bych doporučil zůstat nad Holly Lake a zbývající část treku ponechat na druhý den. Na další tábořiště je to totiž poměrně daleko a musíte překonat nejvýše položený bod treku.

Nejvyšší bod treku – 3244 m.n.m (10,645ft)
Ať už jste se u jezera jenom osvěžili a nebo jste se právě probudili do jasného rána, čeká Vás další stoupání, dlouhé 3,8 km (2,4 mil). A tentokrát to už nebude v lese. Cesta vede po louce a před sedlem přechází do kamenité strže, která na první pohled nenabízí žádnou možnou cestu k výstupu. Před vlastním vstupem do kamenitého srázu ještě musíte přejít malé sněhové pole (bez obav, na mačky to opravdu není) a potom již šplháte jako kamzíci mezi kameny po malé neviditelné stezce. Tady jste téměř u cíle. Ta hrana, kterou vidíte nad sebou je nejvýše položený bod, který musíte dosáhnout abyste začali klesat směrem k Cascade Canyonu. Pokud jste i tuhle poslední překážku zdolali, nacházíte se ve výšce 3244 m.n.m (10,645ft) na místě zvaném Paintbrush Divide a máte výhledy na obě dvě strany masivu. Pokud zde budete po páté hodině odpolední, kdy pozdní slunce vytváří nádherné barvy na skalách, které Vás obklopují, určitě si řeknete, že ten výstup stál za to.

Od tohoto okamžiku již půjdete prakticky jenom z kopce. Cesta se bude vlnit po úbočí kopce a bude nabízet pohledy na vrcholy Grand Teton (4197m – 13770ft) a Teewinot (3756m – 12325ft). Grand Teton je nejvyšším vrcholem celého parku vůbec. Cesta k Lake Solitude je velmi zdlouhavá a pokud chcete tábořit až tam tak se vám ještě dost projde. Ale i když dorazíte k jezeru nemáte vyhráno. Vlastní kemp je ještě půl hodiny chůze pod ním. Pokud se rozhodnete pro táboření zde, doporučuji Vám rezervaci u rangera, protože tady končí většina turistů jdoucích z druhé strany a mohlo by se Vám stát, že by místo bylo plné. Kemp je tu totiž úsek cesty dlouhý třeba dva kilometry a jsou tu vyznačená místa pro jednotlivé stany. Pokud tedy postavíte stan zde, rozhodně budete mít soukromí. Mimo vyznačené úseky opět kempujete tzv. na vlastní triko a s rizikem, že Vás přistihne ranger. A tady už je to riziko opravdu vysoké.

Cascade Canyonem zpět
Úsek od Lake Solitude dolů kaňonem Vám dává možnost donekonečna se kochat výhledem na vrchol Grand Teton a další skalnaté hory, které jej obklopují. Cesta kterou budete muset urazit zpátky k Jenny Lake je 11,5 kilometrů (7,2 mil). I když vede snadným terénem, zakrátko zmizí pocit zálesáka v divočině, který jste doposud měli, protože zde již začnete potkávat poměrně dost turistů. Prý je to dobré místo, kde spatřit losa, ale při tom jak všichni protijdoucí mají na nohách proti-medvědí rolničky a nahlas diskutují o tom pochybuji. Pocit vítězství, který zažíváte je dokonalý. Vy jste strávili noc v divočině a žádné spreje ani rolničky proti medvědům jste nepotřebovali.

Cascade Canon uzavírá Inspiration Point, poslední vyhlídka, kterou se s jezerem z výšky rozloučíte. Tady už v letních měsících bývá opravdu hodně lidí. Asi půl kilometru od vyhlídky je rozcestník, který Vás povede buď pěší trasou k návštěvnickému centru u Jenny Lake a nebo se můžete rozhodnout jet lodí po jezeře za $5. Já se rozhodl pro jezero a rozhodně toho nelituji. Výhledem z vody a přes vodu jsem se rozloučil s krásným trekem v NP Grand Teton, na který se nedá zapomenout.

Doporučení v závěru

  • Trek lze jít i opačným směrem, ale po zkušenosti bych se opět rozhodl pro tuto cestu.
  • Z Cascade Canon lze pokračovat směrem Alaska Basin Trail a protáhnout tak trek na 3-4 dny.
  • V NP Grand Teton nejezdí žádná veřejná doprava. Dopravovat se lze buď stopem nebo pomocí shuttle busu pro zaměstnance hotelů, který jezdí z městečka Jackson do kempu Colter Bay a staví i u návštěvnického centra u Jenny Lake (tuto možnost jsme využili my). Pro bližší informace se zeptejte v hotelové recepci Jackson Lake Lodge (hotel kousek od kempu Colter Bay). Shuttle bus je zdarma.
  • Místa v kempech jsou omezená a u většiny z nich nefungují rezervace po telefonu. Platí tu kdo dřív přijde, ten dřív mele takže v některých kempech jako např. u Jenny Lake (pouze 40 míst) máte šanci jen ráno.
  • Každé tábořiště je v blízkosti použitelného zdroje vody (potok, říčka), takže pokud máte čistící prostředek (filtr nebo nedej-bože tablety) jste v pohodě.

Charakteristika:
Trek je poměrně dost náročný na stoupání, přece jenom budete přecházet třítisícové sedlo. Občas se vyskytnou sněhová pole (i v létě), ale není třeba se jich bát. Pro absolvování stačí dobré boty, mačky a podobně nejsou potřeba. Trek je možné doporučit i začátečníkům.

Trasa:
Jenny Lake (parkoviště) - Holly Lake - Paintbrush Divide (3244 m) - Lake Solitude - Cascade Canyon - Jenny Lake

Okruh:
Ne (přestože se trasa jmenuje loop, skončíte o několik mil dále, než odkud jste vyšli. Pokud máte auto na výchozím parkovišti, je potřeba se k němu prostopovat.)

Čas: 2 dny

Převýšení: 1177 m

Vzdálenost: cca 30 km

Ubytování:
Vlastní stan je nutností. Po cestě nejsou žádné chaty ani ubytovací zařízení.

Voda a jídlo:
Jídlo si musíte nést s sebou, na trase není možné jej nikde doplnit. Vody je na treku všude dost, ale je nutné ji čistit (chemicky nebo vodním filtrem) kvůli přítomnosti parazita Giardia lamblia. Tedy pokud si výslovně nepřejete poležet si pár dní v místním špitále.

Kdy vyrazit:
Červen - Září

Rezervace a poplatky:
Předtím, než půjdete na trek, tak je nutné rezervovat si tábořiště a zapsat se v návštěvnickém centru. Platí se také povolení na vícedenní táboření uvnitř parku. Rangeři to dost kontrolují, takže se nepokoušejte to obejít. Nemuselo by se to vyplatit. Pokud jde o rezervaci dopředu, je lepší si zamluvit datum treku předem, ale my jsme to neudělali a byla ještě volná místa na tábořištích.

Itinerář den po dni / Rozpis trasy:
1. Den: Jenny Lake - Paintbrush Canyon- Lake Solitude
2. Den: Lake Sollitude - Cascade Canyon - Jenny Lake

 

Grand_Teton_01.jpg Grand_Teton_03.jpgGrand_Teton_11.jpg
Grand_Teton_07.jpgGrand_Teton_15.jpg Grand_Teton_18.jpg
Grand_Teton_08.jpg
Grand_Teton_02.jpg Grand_Teton_09.jpg Grand_Teton_10.jpg Grand_Teton_04.jpg Grand_Teton_16.jpg
Grand_Teton_21.jpg Grand_Teton_22.jpg Grand_Teton_23.jpg
Grand_Teton_25.jpg
Grand_Teton_26.jpgGrand_Teton_13.jpg

Foto: Národní park Grand Teton, USA