Atacama
Valle de la Luna (Měsíční údolí) - na povrchu měsíce v poušti Atacama
Laguna Chaxa - blankytné jezírko uprostřed solné planiny pouště Atacama
San Pedro de Atacama - oáza uprostřed nehostinné pouště
Podstatnou část území severního Chile zabírá vyprahlá krajina pouště Atacama. Místo dosti nezvyklé pro nás běžné evropské smrtelníky, ale hlavně také velmi suché. Je označována nejsušší pouští světa a obývána pouhými pěti procenty z celkového počtu obyvatel státu Chile. Na východním okraji terén pouště stoupá k Andám a vytváří tak náhorní plošinu Altipláno, která je se svými sopkami ozdobenými zasněženými vrcholy jedinečnou ozdobou „Velkého Severu“, tedy „El Norte Grande“, jak jej titulují chilané.
El Tatio – nejvýše položené gejzíry světa uprostřed pouště Atacama
Vstáváme proti našemu zvyku velmi brzo. Pro některé z nás jsou čtyři ráno opravdu smrtící hodina. Z rozespalých tváří svých spolucestujících čtu rozmrzelost i vzrušení současně, neboť nás čeká návštěva nejvýše položené geotermální plošiny na světě. Gejzíry El Tatio, jak je nazývají místní se nacházejí v nadmořské výšce 4300 metrů.
Huberstone - těžařské město duchů uprostřed pouště Atacama
Humberstone ve své době bylo velmi bohaté a vzkvétající město. Ne náhodou. Zdejší pouštní krajina je totiž bohatá na prvek, který byl až do poloviny minulého století naprosto nepostradatelný, na ledek. Pro kultivaci krajiny a rozvoj zemědělství představoval ledek nenahraditelnou látku, nezbytnou pro výrobu hnojiv. Chile se tak stalo nepostradatelným hráčem na trhu, kde si mohlo diktovat ceny.
